Rzut judo

Judo

Judo jest dyscypliną sportu pochodzącą z Japonii. Dosłownie judo oznacza „łagodną drogę”, „drogę do zwinności”. Jest sportem zdobywającym coraz większą popularność na całym świecie ze względu na to, że oprócz korzystnego wpływu na kondycję fizyczną, bardzo pozytywnie wpływa na postawę psychiczną człowieka.

Celem przewodnim, uzyskanym przez systematyczne ćwiczenia, wskazanym przez twórcę judo – Jigoro Kano, jest “doskonalenie samego siebie”. Bo w judo chodzi o coś więcej niż utrzymanie ciała w dobrej kondycji. Samodoskonalenie dotyczy także psychiki. Judo wymaga na przykład panowania nad emocjami. Zwycięstwo nad rywalem ma wynikać nie tylko z siły fizycznej, ale i siły ducha.

W judo nie może być też miejsca na brak szacunku dla przeciwnika. Określona etykieta nakazuje ukłonić się przed walką i po niej, niezależnie od tego kogo mamy za przeciwnika i jaki jest wynik rozgrywki. To również zmusza do kontrolowania emocji.

Współczesne judo jest sportem ściśle ograniczonym przepisami opartymi na starych japońskich zasadach walki wręcz. Jest to rodzaj walki zapaśniczej, w której zwycięża zawodnik, który przewróci przeciwnika na matę wykorzystując ściśle określone chwyty. Nie ma więc w tym sporcie miejsca na nieuczciwą walkę.

Trenowanie judo wymaga specjalnego ubioru – judogi w kolorze białym lub niebieskim. Poziom umiejętności judoków określony jest stopniami uczniowskimi kyu – pasy kolorowe i mistrzowskimi dan pasy czarne oraz za szczególne osiągnięcia i wkład w rozwój dyscypliny biało-czerwone i czerwone.

Od 1964 judo jest dyscypliną olimpijską.